Srbija je u finalu Evropskog prvenstva!

Odbojkaši Srbije plasirali su se večeras u finale Evropskog prvenstva pobedom u Parizu nad domaćinom Francuskom u dramatičnih pet setova sa 3:2 (25:23; 23:25; 21:25; 25:17; 15:7), a za zlatnu medalju boriće se protiv Slovenije. Tako je šampionat Evrope dobio pomalo neočekivani epilog, jer će se za titlu boriti ekipe koje nisu bile u najužem krugu favorita, a u završnici neće biti ni branioca titule Rusije, ni prvaka sveta Poljske. koja će se sa Francuzima briti za bronzanu medalju.

Odbojkaši Srbije plasirali su se u finale Evropskog prvenstva pobedom u Parizu nad domaćinom Francuskom u dramatičnih pet setova sa 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7), a za zlatnu medalju će se u nedelju boriti sa Slovenijom.

Francuska je, pred oko 15.000 gledalaca, povela sa 1:0 iako u većem delu prvog seta nije dominirala, ali su naši odbojkaši uspeli da se približe na samo dva poena razlike.

Drugi set počeo je savršenom igrom Srbije pa je ubrzo napravljena solidna razlika - prvo 16:10, a potom i 18:10, pa 19:13. Pri rezultatu 21:18 naši odbojkaši uspeli su da serijom od tri poena stignu do šest set lopti, ali su Francuzi uzvratili i približili se na 23:24, da bi na petu set loptu servis greškom Francuska ipak izgubila set.

Francuzi su bolje počeli treći set i poveli su sa 11:7, ali serijom dobrih servisa i uz nekoliko grešaka Francuske Srbija je preokrenula rezultat na 12:11. Set je odlučen serijom našeg tima od 4:0, kada smo poveli sa 20:17. Iako su domaćini uspeli da uhvate priključak i da smanje na 21:20, odbojkaši Srbije su sačuvali prednost i poveli sa 2:1.

U četvrtom setu bilo je najmanje neizvesnosti, jer su ga Francuzi odigrali izvanredno. Brzo su došli do velike prednosti od šest poena i do kraja tog  dela igre nisu nam dozvolili da se vratimo.

Peti set doneo je najbolju igru reprezentacije Srbije, možda i u poslednjih desetak godina. Poveli smo sa 5:0 i šokirali protivnike koji nisu uspeli da se  oporave. U tim trenucima naši odbojkaši su postavili pravi zid na mreži i šta god da su Francuzi pokušali završavalo se na isti način - poenom za Srbiju. Kada su izabranici Bobe Kovača poveli sa 9:2 bilo je jasno da za "trikolore" nema povratka i završnica seta i meča bila je lišena dramatičnosti.

Kada se pogleda statistika, može se zaključiti da je razliku u meču napravio blok, koji je večeras u našoj selekciji funkcionisao savršeno. Čak 16 puta su reprezentativci Srbije blokom zaustavljali fantastične napadače Francuske, dok su domaćini na taj način u pet setova osvojili samo šest poena.

Treba istaći i fantastičan učinak našeg korektora Aleksandra Atanasijevića, koji je osvojio 27 poena, uz fantastičnu relizaciju napada od 65 odsto. Koliko je to dobar učinak može se zaključiti i iz podatka da je najbolji odbojkaš Francuske Ervin Ngapet, koji je osvojio 29 poena, realizovao tek svaki drugi napad.

Tako je šampionat Evrope dobio pomalo neočekivani epilog, jer će se za titlu boriti ekipe koje nisu bile u najužem krugu favorita, a u završnici neće biti ni branioca titule Rusije, ni prvaka sveta Poljske. koja će se sa Francuzima briti za bronzanu medalju.

Srbija: Okolić, Kovačević 18, Petrić 7, Ćirović, Peković, Krsmanović, Ivović 2, Jovović 3, Atanasijević 27, Luburić, Majstorović, Podršaćnanin 8, Lisinac 10,  Todorović. (Greške protivnika 30 poena).

Francuska: Grebenikov, Patri, Tonuti, Tili, Linel 14, Ngapet 29, Le Ru 2, Brizar 1, Bojer 19, Le Gof 1, Bultor, Kleveno, Rosar 2, Činenjez 4. (Greške protivnika 29 poena).