U jagodinskoj biblioteci organizovana tribina o autizmu

|   Život
Udruženje za pomoć osobama sa autizmom Jagodine organizovalo je tribinu pod nazivom „Organske bolesti kod osoba sa autizmom“. Tribinu je vodila Milica Jačevski doktorka u dnevnim boravcima osoba sa autizmom u Beogradu, kao i Vesna Petrović predsednica Upravnog odbora Saveza udruženja za pomoć osobama sa autizmom Srbije.
Foto:TV Kopernikus

Tribina održana u jagodinskoj biblioteci je bila namenjena roditeljima u cilju boljeg prepoznavanja simptoma organiskih bolesti kod dece sa autizmom i načinima da se, uz postojeću redovnu terapiju, koristi i ona za dodatne bolesti koje se često javljaju kod osoba u ovom stanjem. To su najčešće nesasnica, depresija, epilepsija, problemi sa varenjem, variranje pritiska ili kožna oboljenja, napomenula je Jelena Stanković , predstanica Udruženja za pomoć osoba sa autizmom u Jagodini i jedna od organizatora tribine. Gošće Jagodine  bile su doktorka Milica Jačevski, koja godinama radi u dnevnim boravcima za smeštaj osoba sa autizmom u Beogradu, kao i  Vesna Petrović, predsednica UO Saveza udruženja osoba sa autizmom Srbije, inače majka osobe sa autizmom, koja je napomenula veliki značaj ovakvih okupljanja gde se razmenjuju iskustva svih roditelja ali i rešavaju problemi, kojih ima mnogo, s obzirom da se tačan broj osoba sa autizmom u Srbiji ne zna.
-Tokom godine mnogo putujem po Srbiji, jer to je jedini način, da u direktnom razgovoru sa roditeljima vidim šta je sve dobro i šta još treba uraditi kada su osobe sa autizmom u pitanju. Ja sve te zahteve prikupljam i onda svi zajedno pokušavamo da ih rešimo, pošto je naš Savez u Beogradu. Zakoni o socijalnoj  zaštiti i obrazovanju su jako dobri, jer imaju članove koji štite prava naše dece, međutim jedan veliki problem je nedostatak novih ustanova za smeštaj odraslih osoba sa autizmom. Ja ne mogu da kažem koliko ima osoba sa autizmom u Srbiji, jer ne postoji Nacionalni registar koji bi trebao da da strategiju o  potrebama osoba u sa ovim stanjem. Mi roditelji ovu ideju guramo stalno napred i nadamo se boljoj budućnosti, jer država ima sluha za nas. Frapantna je činjenica da smo nekada imali jedno dete u dve sedmice, koje prijave roditelji, a danas  semično jedno do dva deteta, čak i više. Mislim da je dijagnostika mnogo bolja, pa se ranije otkriva ovo stanje a samim tim i lečenje počinje na vreme. Još uvek nije otkriveno zašto i kako nastaje autizam, razne su špekulacije, jer ima na desetine i desetine novih uzroka. Ja sam shvatila, kao roditelj koji ima dete sa autizmom, sada već odraslu osbobu, da ne vredi više tražiti uzrok, jer nismo mogli da ga sprečimo. Sada je važno napraviti porodičnu i životnu strategiju i obezbediti im uslove dostojne svakog čoveka,  rekla je Vesna Petrović,predsednica Upravnog odbora Saveza udruženja  osoba sa autizmom  Srbije na tribini u Jagodini.
Prema zvaničnim podacima na području Pomoravskog okruga živi oko stotinu osoba sa autizmom. Smatra se da je ovaj broj mnogo veći, pa su ovakva predavanja bitna da se Udruženju priključi što veći broj roditelja i pronađe rešenje za dostojan život starijih autističnih osoba.
T.Mitrović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar