Dačić: Borba protiv nasilja nad ženama jedna od prioritetnih aktivnosti MUP-a

|   Info
Nasilje u porodici nije privatna stvar koje se dešava u četiri zida, već je u takvim situacijama neophodno pokazati hrabrost i solidarnost, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i poručio građanima da odmah prijave ako sumnjaju ili pouzdano znaju da neko trpi nasilje.
Foto: FoNet/MUP

 

Izvor: FoNet

U tim situacijama, poziv za prijavu nasilja na broj 192 ili 0800-100-600 jeste prvi i pravi korak kojim se može spasiti nečiji život, izjavio je Dačić na tribini "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" na Kriminalističko-policijskom univerzitetu, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Navodeći da policija godišnje izrekne čak 32.000 mera zabrane prilaska, Dačić je rekao da je borba protiv nasilja nad ženama jedna od prioritetnih aktivnosti MUP-a i da nijedno nasilje ne treba ignorisati, već prijaviti policiji.

On je naglasio da je borba protiv nasilja nad ženama opomena za svako društvo da se u njegovom sprečavanju mora delovati zajedno, institucionalno i koordinisano, a paralelno sa takvim odgovorom posebnu pažnju posvetiti prevenciji.

"Žene koje su žrtve nasilja moraju da znaju da nisu same, a na nama je da se kao pojedinci u društvu maksimalno potrudimo da ohrabrimo sve žrtve da prijave nasilje, ili da sami reagujemo u tim situacijama. Samo na taj način možemo učiniti da žene budu sigurne, zaštićene i bezbedne, a da nasilnike i uzurpatore brže privedemo licu pravde", rekao je Dačić.

Dačić je podsetio da je Srbija 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju - Međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, a da su pripadnici MUP svojim predanim radom postigli cilj te konvencije u prevenciji, podršci, zaštiti žrtava i suzbijanju nasilja, kao i kroz krivični postupak i istragu i vođenje evidencija o postupanju policijskih službenika.

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je od 2017. uveo novi pristup u radu policije, u prevenciji i reakciji policije pre izvršenja krivičnog dela ili prekršaja, kao i zaštite žrtava, dajući im mogućnost da ostanu u svom okruženju, dok nasilnom članu porodice nameće ograničenja, naveo je Dačić.

Prema njegovim rečima, Zakon obavezuje sve institucije, organizacije, sve subjekte društva koji znaju da neko trpi nasilje, da sinhronizovano, brzo i efikasno odgovore na nasilje i pruže pomoć, podršku i zaštitu od nasilja.

On je dodao da je od juna 2017. kada su u Krivični zakonik uvedena dva nova krivična dela - proganjanje i polno uznemiravanje, jasno stavljeno do znanja da je kažnjivo svako nepristojno ponašanje prema ženi na javnom ili bilo kom drugom mestu.

Dačić je dodao da su u edukaciju najmlađih uključeni policijski službenici na podizanju svesti i brazovanju učenika kako da prepoznaju i spreče nasilno ponašanje.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar