Delegacija Narodne skupštine učestvovala na jesenjem zasedanju PS OEBS

|   Info
Tokom jesenjeg zasedanja Parlamentarne skupštine OEBS, održanog u Marakešu, od 4. do 6. oktobra, članovi srpske delegacije su aktivno uzeli učešće u debati posvećenoj Mediteranskom forumu.
Foto: Narodna skupština Republike Srbije

 

Delegaciju Narodne skupštine Republike Srbije predvodila je šefica delegacije Stefana Miladinović, a u njenom sastavu su bili narodni poslanici Dušica Stojković, Vesna Marković i Branimir Jovanović.

Ovogodišnji Mediteranski forum okupio je više od 200 parlamentaraca iz 56 država članica OEBS-a i država partnera kao i brojne posmatrače i goste.

Glavna tema jesenjeg zasedanja bila je ”Promocija bezbednosti u regionu Evro – Mediterana: Uloga OEBSa i njegovih partnera”.

Parlamentarci država članica OEBS-a su tokom zasedanja raspravljali o ekonomskoj povezanosti zemalja Mediterana, klimatskim promenama i migracijama, saradnji afričkih zemalja sa regionom Mediterana i borbi protiv religijskog ekstremizma.

Šef stalne delegacije Stefana Miladinović, kao specijalni predstavnik PS OEBS za Digitalnu agendu, tokom zasedanja je ukazala na značaj procesa digitalizacije u savremenom društvu a posebno je naglasila njenu važnost u zemljama članicama OEBS-a.

Narodna poslanica Dušica Stojković je na panelu posvećenom klimatskim promenama predstavila napore Narodne skupštine Republike u pravcu usvajanja zakonodavnog okvira u ovoj oblasti.

Narodni poslanik Branimir Jovanović je učestvovao u radu ad hok Komiteta posvećenom borbi protiv terorizma.

U okviru panela na temu „Borba protiv religijske netrpeljivosti i diskriminacije zasnovane na religiji i verovanjima”, narodna poslanica Vesna Marković je upoznala učesnike panela sa tradicijom verske tolerancije u Republici Srbiji, ali i skrenula pažnju na nepoštovanje prava srpske zajednice u pojedinim zemljama jugoistočne Evrope na upotrebu ćiriličnog pisma kao i na problem uzurpacije imovine Srpske pravoslavne crkve. „Ne možemo da govorimo o predrasudama prema pripadnicima samo jedne veroispovesti. Srbi u nekim nama susednim zemljama suočavaju se sa ozbiljnim kršenjem ljudskih prava. Mislim na pravo na jezik, pismo i veroispovest. Suočavamo se sa uzurpacijom imovine Srpske pravoslavne crkve. Mi samo želimo da se u tim zemljama primeni isti princip koji mi primenjujemo u svojoj zemlji prema pripadnicima naroda iz tih zemalja. Moramo negovati različitosti, jer multikulturalnost je najveća civilizacijska vrednost”, rekla je Vesna Marković.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar