U ovo doba godine na srpskim pijacama je najveća ponuda. Još uvek ima voća a stiglo je i povrće koje se kupuje za zimnicu. Voće koje kupimo uglavnom samo operemo i jedemo. Retko kad razmišljamo o tome kojim je sve hemijskim sredstvima tretirano tokom perioda rasta i zrenja. Ako pitamo prodavce kakva im je roba, izgleda da problema nema.
Sa druge strane tezge su kupci. Iako stalno dolaze i kupuju mišljenja o ispravnosti pijačne robe su im podeljena.
Povodom svetskog dana hrane u Nišu su se okupili predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Svetskog programa za hranu i Regionalne privredne komore da sa poljoprivrednim proizvođačima razgovaraju o njihovim problemima i načinu na koji institucije mogu da im pomognu. Jedna od tema bila je i bezbednost hrane.
Pomoćnica ministra kaže da su slučajevi vraćanja našeg voća iz zemalja u koje je trebalo da budu izvezeni zbog neispravnosti veoma retki
Bojazni da bi to vraćeno voće moglo da se nađe kod nas na tržištu nema jer je ono, prema rečima pomoćnice ministarke poljprivrede, već uništeno. A kada je reč o bezbednosti, hrane organska proizvodnja nameće se kao jedno od najboljih rešenja.
Organska poljoprivredna proizvodnja sasvim se uklapa u strategiju globalne transformacije prehrambenih sistema.
Inače, tema ovogodišnje svetskog dana hrane je voda, kao neophodna i strateški važna i hrana i sirovina.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!