Narodna banka Srbije smanjila referentnu kamatnu stopu

|   Info
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da dodatno snizi referentnu kamatnu stopu na nivo od 1,5 odsto, kako bi ublažio negativne efekte epidemije korona virusa na privrednu aktivnosti.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Odluka je doneta i zbog održavanja inflacije u granicama cilja u srednjem roku, saopštila je danas centralna banka.

Odluku o nastavku oblažavanja monetarne politike Izvršni odbor NBS doneo je pre svega imajući u vidu da pokazatelji iz međunarodnog okruženja ukazuju da su negativni efekti virusa po globalni privredni rast veći od prethodno procenjenih, ali i imajući u vidu i odluke centralnih banaka i vlada zemalja u svetu.

Izvršni odbor naglašava da je Srbija ovu krizu dočekala u povoljnijoj poziciji, sa privrednim rastom od 4 odsto, niskom i stabilnom inflacijom, stabilnom fiskalnom situacijom, i rekordnim deviznim rezervama.

To je otvorilo prostor da se u periodu krize poveća ekspanzivnost monetarne i fiskalne politike, a da to ne ugrozi makroekonomsku stabilnost.

Donoseći ovu odluku, Izvšni odbor NBS imao je u vidu i prethodne preduzete mere monetarne politike, ali i činjenicu da je obezbeđena niska i stabilna inflacija, koja je u februaru ove godine iznosila 1,9 odsto međugodišnje.

U narednom periodu, Izvršni odbor procenjuje da će inflatorni pritisci i dalje biti niski, uz nešto izraženije rizike da bi inflacija mogla da bude i niža u odnosu na februarsku srednjoročnu projekciju, pre svega po osnovu znatnog pada cene nafte i niže agregatne tražnje kao posledica pandemije, što če biti ublaženo preduzetim merama monetarne i fiskalne politike.

Širenje korona virusa znato je pogoršalo izglede za globalni ekonomski rast, zbog čega se u velikoj meri smanjuje projekcije privrednog rasta za ovu godinu i za sve vodeće ekonomije sveta i za zemlje u razvoju.

Koordinirane akcije monetarne I fiskalne politike trebalo bi da doprinesu ublažavanje negativnih efekata po globalni privredni rast i zadržavanju povoljnih uslova finansija na međunarodnom finansijskom tržištu, ističe NBS.

Izvršni odbro NBS ističe da su podaci o kretanju pokazatelja ekonomske aktivnosti I izvorima njenog finansiranja na domaćem tržištu za prva dva meseca bili povoljni, a mnogi i iznad očekivanja NBS.

Smanjenje privredne aktivnosti usledilo je u drugom polovini marta, na šta su, pored niže eksterne tražnje uticali i otežani uslovi poslovanja u mnogim delatnostima.

Nakon pada u drugom tromesečju, oporavak privredne aktivnosti trebalo bi da usledi u nastavku godine, pri čemu će brzina oporavka zavisiti od dužine trajanja pandemije.

Prema oceni Izvršnog odbora NBS, srednjoročna perspektiva ekonomije je i dalje povoljna, a ublažavanju negativnih efekata krize na privrednu aktivnost u kratkom roku trebalo bi da doprinesu mere monetarne i fiskalne politike, navodi se u saopštenju NBS.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar