Autor: Jovan Mirović
Televizija se u zadnjih 10-ak godina dosta promenila kako bi zadržala mesto najpoplarnijeg medija. Internet kao svetski sistem umreženih računarskih mreža sa WWW (World Wide Web) uslugom je za dve i po decenije postao jedan od dominantnijih medija.
Aktuelne informacije sa multimedijalnim sadržajem, velika interakcija korisnika i fenomen društvenih mreža su neki od razloga brzog prihvatanja novog medija. Ostali mediji opstaju zahvaljujući prepoznavanju potencijala Interneta koji koriste u oplemenjivanju svog delovanja. Televizija je već pola veka sastavni deo svakog doma koja je morala da se prilagodi novim zahtevima korisnika. Televizori sa katodnim cevima će postati deo istorije jer će ih nakon većeg kvara sigurno zameniti tanji naslednici. Bez obzira da li je reč u LED ili TFT ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, tehnološki pomak je očigledan.
Na već uobičajnim DVB-T2 set-top boksevima postoji USB port na kome je moguće povezati fleš memoriju što će omogućiti snimanje i pauziranje programa. Snimanje TV programa je značajna mogućnost koja je, paradoksalno u jednom periodu postala otežana zbog tehnološkog razvoja. Dok su video rekorderi jedno vreme bili sastavni deo životnog prostora, bilo je dovoljno ubaciti kasetu i snimiti program. Video rekorderi su, kao glomazne mehaničke mašine teške za održavanje, ustupili mesto DVD plejerima koji nisu imali mogućnost snimanja. DVD snimači se nikada nisu omasovili poput video rekordera, pa se snimanje TV programa obavljalo nestandardizovanim hard-disk snimačima i PC računarima sa TV tjuner karticama. Sada je mogućnost snimanja digitalnog signala više nego pojednostavljena, pa je dovoljno ubaciti fleš memoriju u USB port set-top boksa i na daljinskom upravljaču pritisnuti dugme za snimanje.
USB port je prisutan i na satelitskim prijemnicima već duže vreme tako da je i na njima moguće snimati program. Uglavnom je na prethodno nabrojanim prijemnicima koji imaju USB port nakon priključivanja fleš memorije, dostupna još jedna “blagodet” u praćenju TV programa. Reč je o “timeshift” opciji pauziranja i premotavanja sadržaja koja se na nekim uređajima još i zove DVR bafer ili Review buffer. Ukoliko u specifikacijama uređaja stoji ova opcija, moguće je pauzirati emitovanje programa (koji će se automatski snimati) i nastaviti gledanje posle nekog vremena a u toku reprodukcije može se vratiti u "live" mod gledanja. Na nekim uređajima je moguće odrediti maksimalnu dužinu bafiranja a negde će zavisi od slobodnog prostora na fleš memoriji. Poizvođači set-top bokseva su USB port iskoristili za još jednu mogućnost - reprodukciju video materijala. Media plejeri su još uvek traženi uređaji koji rasterećuju računar u reprodukciji AVI, MP4, MKV, MOV fajlova sa titlovima na TV-u. Ovde su uočljivi problemi koji nastaju zbog nedostatka standarda kod medija plejera. Niko nije odredio koje sve formate i karakter setove ugrađeni medija plejer treba da podržava, pa se može desiti da neke fajlove ne može da pusti ili da u titlovima neće prikazati srpske karaktere. Uređaji nekih kabl operatora formatiraće fleš memoriju priključenu u USB konektor u fajl sistem koji se neće videti iz Windowsa. Snimanje, pauziranje i “timeshift” je moguć ali ne i reporodukcija multimedijalnih fajlova sa PC-ja. Kopernikusov Powerbox HD 1822 DVB-C set-top boks čitaće uobičajne USB particije na kojima će raditi timeshift i snimanje a reprodukovaće i neke multimedijalne fajlove.
Proizvođači su ugradnjom LAN (žičanog) ili WiFi (bežičnog) interfejsa omogućili umrežavanje televizora u lokalnu mrežu i pristup Internetu. Takvi televizori sa prefiksom “smart” pristupiće sadržaju na Internetu preko specijalizovanih aplikacija ili čak brouzera. Gledalac će daljinskim upravljačem pristupati vestima i informacijama u grafičkom okruženju koje je znatno funkcionalnije od uobičajnog teleteksta. “Glupi” televizor je krajnje jednostavno “opametiti” nabavkom Android uređaja u obliku set-top boksa ili veće fleške koja se priključuje u HDMI ulaz. Nakon registracije na Google Play-u, na Android TV uređaju je moguće isprobati i druge aplikacije kojima će veliki ekran dati potpuno novi izgled.
Možemo očekivati da će operatori IPTV i kablovske televizije dalje unapređivati svoje servise i ponudu, pa i uređaje koje iznajmljuju svojim korisnicima. Na samim korisnicima je da se upoznaju sa ponudom i servisima operatora ali i mogućnostima televizora i uređaja za prijem. Često prodavci set-top bokseva i televizora ali i tehničari koji instaliraju uređaj prezentuju osnovne funkcije, dok ćemo se sa naprednim upoznati pregledom menija i uputstva za korišćenje.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!